Рокитнівський професійний ліцей

Заходи для батьків і дітей з питань запобігання вчиненню неповнолітніми завідомо неправдивих повідомлень про загрозу вибуху

None

Адміністративна відповідальність батьків

Виховання дітей і піклування про них — основний обов'язок громадян України (ст. 52 Конституції). У зв'язку з цим батьки наділяються батьківськими правами та обов'язками, зміст яких розкривається у законодавстві. Невиконання батьками і особами, які їх замінюють, своїх обов'язків, може полягати у тому, що вони не піклуються про моральне виховання, фізичний розвиток дітей, створення необхідних умов для своєчасного отримання ними загальної середньої та професійної освіти.

Адміністративним і кримінальним законодавством передбачена відповідальність за дії чи бездіяльність, що: порушують обов'язки з виховання, навчання, утримання дітей та підлітків; призводять до жорстокого поводження з ними; спрямовані на втягнення неповнолітніх у протиправну чи злочинну поведінку; порушують їх майнові, трудові та інші права; загрожують їх нормальному статевому розвитку тощо.

При вирішенні питання про відповідальність за дані протиправні дії враховується характер і наслідки порушень, особистість винного, наявність чи відсутність спеціальних обов'язків стосовно неповнолітнього, причини і мотиви дій дорослих.

Батьки або особи, які їх замінюють, наділені всіма необхідними правами з виховання і захисту прав та інтересів своїх дітей. Неналежне використання останніх, порушення чи зловживання ними у передбачених законом випадках тягнуть адміністративну відповідальність, яка є одним з видів юридичної відповідальності. Адміністративна відповідальність батьків або осіб, котрі їх замінюють, використовується як засіб правового захисту неповнолітніх, державної допомоги їм, запобігання чи усунення негативного сімейного впливу. Оскільки при її встановленні враховується, що неповнолітні поставлені в залежність (в тому числі і матеріальну) від батьків або осіб, які їх замінюють.

Відтепер завідомо неправдивий дзвінок до рятувальників тягне за собою штраф в розмірі від 50 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1 н.м — 17 грн) або від 850 до 3,4 тисячі гривень. Такі ж штрафи загрожують за хибний виклик поліції, швидкої допомоги та інших аварійно-рятувальних формувань.

В разі притягнення до адміністративної відповідальності батьків враховуються наступні обставини:

а) наявність в діях дитини ознак діяння, яке забороняється нормами адміністративного чи кримінального права;

б) протиправність і винність дії чи бездіяльності батьків або осіб, котрі їх замінюють, які у результаті й призвели до протиправної поведінки дітей;

в) причинний зв'язок між поведінкою батьків або осіб, які їх замінюють, та протиправними діяннями дитини.

Кримінальна відповідальність та покарання неповнолітніх за вчинення злочинів

Статтею 22 Кримінального кодексу передбачений вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність .

Встановлення визначеного мінімального віку кримінальної відповідальності пов’язано з фізіологічним процесом поступового формування здатності особи з моменту досягнення визначеного віку усвідомлювати свої дії і керувати ними, і розуміти небезпеку дій, що вчинюють. В зв’язку з цим законом диференційований вік кримінальної відповідальності. За загальним правилом кримінальній відповідальності підлягає особа, якій до здійснення злочину виповнилося 16 років.

Вік, з якого настає кримінальна відповідальність, повинний обчислюватися з моменту здійснення злочину. При залученні неповнолітнього до кримінальної відповідальності його вік встановлюється відповідно до документів про народження (число, місяць, рік народження), а при відсутності таких – на підставі висновку медичної експертизи. Особа вважається такою, що досягла визначеного віку, не в день народження, а починаючи з наступної доби.

Статтею 98 Кримінального кодексу України перелдбачені основні та додаткові види покарань, які застосовуються до неповнолітніх:

1. До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань.

1)  штраф;

2)  громадські роботи;

3)  виправні роботи;

4)  арешти;

5)  позбавлення волі на певний час.

2. До неповнолітніх можуть бути застосовані додаткові покарання у виді штрафу та позбавлення прав обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

стаття 259 Кримінального кодексу передбачає такі покарання:

  1. Завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу, або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, — позбавлення волі на строк від двох до шести років;
  2. Ті саме діяння, якщо об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали об’єктами критичної інфраструктури, будівлі органів держвлади, медзаклади, заклади освіти або якщо діяння спричинило тяжкі наслідки чи вчинене повторно, — карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

Свідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян - це коли хтось прагнучи влаштувати вихідний день у навчальному закладі або пожартувати, повідомив письмово або усно про замінування, підпалювання  тощо.

Хочеться висловити надію, що ця статя ніколи не буде застосована до вас. Але запам’ятайте, що в якій би ситуації ви не опинилися, подумайте перш ніж діяти, адже незнання Закону не звільняє від відповідальності.